blog

tagi:

uśmiech, spokój, aniołek

15 sierpnia 2020

Tagi: , , ,

Dobrostan

Już wkrótce wrócimy do szkół, zapewne z niepokojem, niepewnością i wieloma pytaniami o to, jak zorganizować życie szkoły, by zapewnić uczniom i nauczycielom maksimum bezpieczeństwa. Spodziewając się, że nie będzie to łatwy rok, zachęcam do chwili refleksji, co możemy zrobić, by zadbać w szkole o dobrostan. (więcej…)

1 sierpnia 2020

Tagi: , , ,

Technologie na co dzień – genialne Genial.ly

Bez wątpienia odkryciem tego lata jest platforma Genial.ly. To prawda – obietnica zawarta w tytule nie jest na wyrost. To internetowe studio kreatywne jest zupełnie niesamowite. Genial.ly pozwala na tworzenie obrazów, plakatów, quizów, gier, kart lub prezentacji zawierających treści multimedialne, teksty, linki, zdjęcia, dźwięki lub filmy. Bez problemu zaspokoi wszystkie potrzeby graficzne osób poszukujących możliwości prostego tworzenia angażujących materiałów dla uczniów, escape roomów, przewodników, zaproszeń, banerów, plakatów, katalogów, wakacyjnych pocztówek, infografik, linii czasu i wielu, wielu innych.

więcej >>>

28 października 2019

O kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencjach cyfrowych

Wśród kierunków realizacji polityki oświatowej Państwa na rok szkolny 2019/20 znalazł się zapis dotyczący rozwijania kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpiecznego i celowego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego. W jednym punkcie zawarto bardzo szeroki zakres różnorodnych kompetencji. Łączy je przynależność do grupy tzw. więcej >>>

8 czerwca 2019

Tagi: , , ,

Technologie na co dzień. Europeana – największe w świecie muzeum online.

Europeana to muzeum muzeów. Ponad 3000 europejskich instytucji kulturalnych postanowiło wspólnie zaprezentować swoje zasoby w Internecie, udostępniając ogromną kolekcję ponad 57 tysięcy dzieł sztuki, książek, filmów i nagrań z całej Europy. Kolekcja wciąż się powiększa! Można ją oglądać bezpłatnie online. To spełnienie marzeń miłośników sztuki.

więcej >>>

11 lutego 2019

Tagi: , , , ,

Technologie na co dzień – edycja zdjęć

Lubisz bawić się zdjęciami? Przydałoby ci się narzędzie, które pozwoliłoby Ci zrobić ze zdjęciem niemal wszystko? Dziś przedstawimy wam jeden z fajniejszych, bezpłatnych serwisów do edycji zdjęć, który jest dostępny zarówno online (przez przeglądarkę internetową), jak i w formie aplikacji na tablety i smarfony. Jest świetny do zabawy ze zdjęciami w domu, przygotowywania różnych kreatywnych prac do szkoły, czy też postów promujących firmę w necie.

więcej >>>

2 lutego 2019

Tagi: , , , ,

Technologie na co dzień – Zaskakujący DeepL

Zdarza Wam się czasem tłumaczyć coś online? Szukacie godnego zaufania narzędzia, które nie zawiedzie Was, gdy przetłumaczyć chcecie więcej niż jedno słowo?  

DeepL Translator to niezwykły serwis tłumaczeniowy online. Radzi sobie zdecydowanie lepiej od większości automatycznych tłumaczy. Zresztą sprawdźcie i przekonajcie się sami.

więcej >>>

29 października 2018

Tagi: , , , , ,

Mamy Niepodległą! W świątecznym klimacie…

Przed nami 11 listopada.  Doskonała okazja do rozmowy o tym, co każdy z nas na co dzień chowa głęboko pod bieżącymi  sprawami – o naszych emocjach, wartościach, tożsamości.

Kim jesteśmy?

Polak – co to znaczy?

Czym jest Ojczyzna?

Czy symbole narodowe mają jakieś znaczenie?

Czy patriotyzm to tylko teoria, czy ma sens w codziennym naszym życiu?

Jak nas widzą inni? Czy stereotypy mają sens? Czy Polak – to brzmi dumnie?

Czy nasze korzenie w ogóle mają dla nas wartość?

To pytania, które my, dorośli, wielokrotnie stawiamy sobie w duchu. Dzieci zadają je głośno i wtedy nie ma już odwrotu od rozmowy o tym, co trochę wstydliwe, trochę wzruszające i zawsze zbyt mało przemyślane.

więcej >>>

16 sierpnia 2018

Tagi: , , ,

Jak uczyć? Refleksje starej belferki…

Mamy wszyscy świadomość, że we współczesnym świecie my nauczyciele nie jesteśmy już dla naszych uczniów jedynym źródłem wiedzy, informacji, umiejętności. Dostarczają ich także media, Internet, gry, różnorodne formy nauki poza szkołą, wyjazdy, a także – wzajemnie uczniowie między sobą. Wiemy także, że tradycyjne, podawcze metody nauczania, które sprawiają, że uczniowie są biernymi odbiorcami treści przekazywanych przez nauczyciela, nie wykształcają w stopniu wystarczającym wskazanych wcześniej umiejętności i postaw. Co więcej, uczniowie uznają je za mało atrakcyjne, osłabiające motywację do nauki, utrudniające utrzymanie koncentracji podczas lekcji. Stąd, m.in. trzeba szukać tzw. metod aktywnych nastawionych na indywidualną lub grupową aktywność dzieci, pozwalających im działać: zadawać pytania, wyszukiwać informacji, wnioskować, współpracować, tworzyć.

więcej >>>

15 lipca 2018

Tagi: , ,

Trudny dla rodziców czas dojrzewania dziecka…

Czasami wydaje nam się, że nasze dorastające dziecko już nas nie potrzebuje, przestaliśmy się dla niej/niego liczyć, ma inne, nowe autorytety i powierników. Dlatego my także odsuwamy się od naszego nastolatka i także zamykamy się w sobie. Nic bardziej błędnego!Ono wciąż w głębi duszy bardzo potrzebuje naszej akceptacji i bliskości. Nie narzekajmy więc, że dzieci dorastają, a szukajmy sposobów budowania porozumienia i wzajemnego szacunku. Tym bardziej, że czas płynie szybko, a okres tzw. późnej adolescencji przebiega już dużo spokojniej.  Okres ten cechuje bowiem wyraźna stabilizacja emocji, mniej krytycyzmu wobec siebie i innych, pojawia się także gotowość do planowania i podejmowania pierwszych decyzji dotyczących dorosłego życia.

więcej >>>