Mamy Niepodległą! W świątecznym klimacie…

29 października 2018

Przed nami 11 listopada.  Doskonała okazja do rozmowy z dziećmi o tym, co każdy z nas na co dzień chowa głęboko pod bieżącymi  sprawami – o naszych emocjach, wartościach, tożsamości.

Kim jesteśmy?

Polak – co to znaczy?

Czym jest Ojczyzna?

Czy symbole narodowe mają jakieś znaczenie?

Czy patriotyzm ma sens w codziennym naszym życiu?

Jak nas widzą inni? Czy Polak – to brzmi dumnie?

Jaką wartość mają dla nas nasze korzenie?

To pytania, które my, dorośli, wielokrotnie stawiamy sobie w duchu. Dzieci zadają je głośno i wtedy nie ma już odwrotu od rozmowy o tym, co trochę wstydliwe, trochę wzruszające i zawsze zbyt mało przemyślane.

Jeśli, czytając ten tekst, myślisz sobie „znam to” – mamy dla Ciebie propozycję.

To portal http://www.opolsce.eu/o-nas  fundacji KOCHAM POLSKĘ, która prezentuje się w ten sposób:

Od lat przedstawiamy Polskę jako kraj ciekawy i piękny. Kraj z którego jesteśmy dumni, który kochamy, którym chcemy i możemy się chwalić. Dlatego Wydajemy albumy o Polsce, przygotowujemy różne materiały edukacyjne i promocyjne o Polsce dla dorosłych i dla dzieci. Po polsku i we wszystkich językach świata. Do kupienia i do wykorzystania za darmo. W Polsce i na całym świecie. Dla instytucji, osób prywatnych, szkół i uczniów.      

[ze wstępu na stronie: http://www.opolsce.eu/o-nas]

Na stronie można znaleźć mnóstwo ciekawych i pięknych graficznie publikacji, które w nowoczesny sposób przedstawiają Polskę i jej przyrodę, historię, tradycje oraz kulturę. Dzisiaj zajrzymy do zakładki, z której można pobrać bezpłatne publikacje przygotowane przez niezwykłych autorów – superspecjalistów w swojej dziedzinie, a jednocześnie nauczycieli, którzy potrafią porwać za sobą swoich uczniów (wśród nich Jerzy Bracisiewicz, którego historyczne przedsięwzięcia podziwiam nieustannie, oraz dr Łukasz Malinowski, autor programów etyki, w tym także „Bajetyki” dla najmłodszych uczniów).

Niżej przegląd propozycji dla starszych i młodszych dzieci. Każdą z nich chciałybyśmy rekomendować rodzicom i nauczycielom, ponieważ mówią o ważnych sprawach w sposób nieschematyczny, pobudzający do refleksji i dyskusji.

Dla starszych przedszkolaków

Pisarze i poeci

„Moja pierwsza kolorowanka“ to seria najprostszych kolorowanek dla dzieci, szansa na pierwszy kontakt z charakterystycznymi dla Polski symbolami. Każda kolorowanka jest zaproszeniem do rozmowy z najmłodszymi o tym, co jest ważnym symbolem Polski.

 

Sławni Polacy

Poznaj Polskę, to niekończąca się seria inspiracji do poznawania Polski – wybitnych postaci, miejsc, zwierząt i roślin, zabytków, miast i tysiąca innych ciekawych rzeczy.

Każda kolorowanka to pretekst do przypomnienia sobie wiedzy, poznania ciekawych faktów, zaproszenie do dobrej zabawy.

Kolorowanki Poznaj Polskę pomagają też w nauce języka polskiego, rozwijają słownictwo. Uczą, bawiąc.

W serii znajdziecie także kolorowanki:  Dzikie zwierzęta, Kuchnia Polska

 

Dla młodszych  uczniów

Jerzy Bracisiewicz   Niech żyje Polska!

Pierwszy elementarz historyczny przedstawiający dzieje Polski od początków państwowości  do dziś. Tematyczne rozkładówki, krótkie teksty i oryginalne ilustracje sprawiają, że podróż przez wieki i poznanie polskiej historii staje się nie tylko proste i zrozumiałe, ale i bardzo ciekawe. Dobór zagadnień – przedstawionych na kolejnych rozkładówkach – nawiązuje do zakresu podstawy programowej nauki historii dla dzieci uczących się w polskich szkołach poza granicami Polski. Elementarz może służyć jako przyspieszony, podstawowy kurs polskiej historii. Szybkie czytanie elementarza gwarantuje poznanie i zrozumienie logiki zdarzeń kształtujących dzieje Polski na przestrzeni wieków. Elementarz można też wykorzystać inaczej. Wtedy każdy krótki tekst prezentujący jedno zagadnienie może stać się punktem wyjścia do analizy, pogłębienia wiedzy na wybrany temat z naszej wspólnej historii.

Zajrzyj, poczytaj. To Twoje nowe tematy do myślenia i do rozmowy. Z przyjaciółmi, w domu i w szkole. Czytaj i inspiruj się, dziel się z przyjaciółmi i przetwarzaj. Pamiętaj, że tyle możesz, ile wiesz. Dlatego lepiej wiedzieć więcej.

 

Dla starszych uczniów

Łukasz Malinowski  Patriotyzm

Komplet czterech zagadnień składających sie na ważny temat: PATRIOTYZM. 360 aspektów patriotyzmu – w odniesieniu do historii, współczesności, naszego życia w Polsce i z dystansu…. z zewnętrznego punktu widzenia. Czym jest patriotyzm i co się składa na to pojęcie? Czy to tylko teoria, czy patriotyzm ma sens w codziennym naszym życiu? Tekst pomaga poznać i zrozumieć bazę patriotyzmu, jego najważniejsze aspekty. Pomaga mądrze kochać własny kraj, zrozumieć naród, ze świadomością wszystkich jasnych i ciemniejszych stron.

Ja i patriotyzm

Patriotyzm? Co to znaczy? Po co jest patriotyzm? Kim jest patriota? Czy bycie patriotą to obowiązek? Jaki jest nasz patriotyzm na co dzień, a jaki od święta? Czy symbole narodowe mają jakieś znaczenie? To wszystko tematy do zastanowienia, warto je przemyśleć, porozmawiać o tym z przyjaciółmi. Ciekawe do jakich wniosków dojdziecie? Czy zmieni się Twój punkt widzenia?

Ja i Ojczyzna

Czym jest ojczyzna? A ojcowizna? Jesteśmy dumni z tego kim jesteśmy, skąd jesteśmy? A może się tego wstydzimy? Czy doceniamy sami siebie i swój kraj? Czy potrafimy chwalić, to co nasze, czy w ogóle znamy, to co mamy? Tysiąc pytań. Każde zaprasza do rozmowy. Sami poznajmy się lepiej. To da nam bazę, grunt pod nogami, fundament, na którym zbudujemy sobie swój dobry świat.

 

Ja i Dziedzictwo

Czy znamy swoją historię – tę wielką i tę małą? Czy rozumiemy, czym jest dziedzictwo, tradycja i kultura? Czy jesteśmy ciekawi swoich korzeni, dziejów? Czy to w ogóle ma dla nas wartość? Co nas łączy, czy umiemy ze sobą rozmawiać, wspólnie budować przyszłość? Odkrywanie bazy, naszych wspólnych korzeni, dziedzictwa właśnie, może być fascynującą przygodą. Warto zrobić pierwszy krok.

 

Ja i Polska

Czy wiemy kim jesteśmy? Co to znaczy – Polak? Polak, czy Europejczyk, a może Polak i Europejczyk? Gdzie jesteśmy u siebie? Jak nas widzą inni? Czy stereotypy mają sens? Czy, Polak – to brzmi dumnie? Sięgnijmy do źródeł. Poznajmy sami siebie lepiej, lepiej się zrozummy. Wtedy łatwiej będzie nam otworzyć się na innych, zrozumieć świat, docenić swoją inność, odrębność, wartość.

 

Udanego świętowania! Cieszmy się wolnością!

Wszystkie ilustracje, opisy poszczególnych publikacji i wykorzystane fragmenty tekstu pochodzą ze strony http://www.opolsce.eu/  i są bezpłatne (szukajcie ich w zakładce za darmo).